×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera

Wizyta Czechów- relacja

W piątek 27 kwietnia zakończyła się 3-dniowa wizyta studyjna partnerów Czeskiej Krajowej Sieci Rozwoju Wsi w Partnerstwie Borów Niemodlińskich. Goście z kraju ołomunieckiego przyjechali poznawać nasze doświadczenia w realizacji projektów rozwoju wsi, w szczególności tych finansowanych ze środków unijnych.


W środę odwiedziliśmy gminę Niemodlin i poznawaliśmy projekty związane z remontami świetlic i projekty współpracy polsko-czeskiej skupionej wokół rodziny Praschmów. Następnie przyglądaliśmy się postępom prac remontowych w kościele filialnym w Szydłowcu Śląskim, finansowanym w ramach naszej Strategii. Tam też goście zapoznali się z projektem budowy domku gospodarczego w ramach funduszu sołeckiego oraz odwiedzili najstarszego „mieszkańca” Szydłowca – dąb Pucklera.
Wizyta w gminie zakończyła się zwiedzaniem zamku Niemodlin i kolacją z produktami lokalnymi, w tym oczywiście karpiem po niemodlińsku.


Czwartek rozpoczęliśmy spotkaniem w Urzędzie Marszałkowski Województwa Opolskiego, gdzie Departament PROW przedstawił system wdrażania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Polsce oraz zaprezentował statystyki dotyczące realizacji Lokalnych Strategii Rozwoju w województwie opolskim. Następnie udaliśmy się do gminy Komprachcice. Tam zaprezentowane zostały projekty budowy kortów tenisowych w Polskiej Nowej Wsi, rozwoju rodzinnych zakładów stolarskich oraz usług cateringowych. Goście zapoznali się też z funkcjonowaniem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Popołudnie spędziliśmy w Chróścinie w gminie Dąbrowa, gdzie prezentowane były projekty wykorzystujące lokalne dziedzictwo przyrodnicze  oraz w Tułowicach. Goście mogli przećwiczyć tradycyjne pisankowanie. Wieczorem w Ligocie Tułowickiej dzieliliśmy się uwagami na temat funkcjonowania LGD, Ministerstw Rolnictwa obu krajów, Krajowych Sieci Obszarów Wiejskich i w Czechach i w Polsce.


Trzeci dzień wizyty to gmina Strzeleczki. Rozpoczęliśmy od Dobrej przy kościele parafialnym, na którym przy wymianie dachu zainstalowane zostały budki lęgowe dla sów. Z Dobrej pojechaliśmy do Akademii Dekarstwa Łupkowego. Każdy mógł „na własną rękę” wypróbować jak to jest być dekarzem. Poznaliśmy przykład rewitalizacji zabytkowego centrum wsi w Strzeleczkach a cała wizyta zakończyła się w pałacu w Mosznej, gdzie odbywa się Muzyczne Święto Kwitnącej Azalii.
 


Serdecznie dziękujemy naszym partnerom za pomoc w przyjęciu gości i dzielenie się własnymi doświadczeniami z realizacją projektów finansowanych ze środków unijnych:
- Gminie Niemodlin
- Radzie Sołeckiej z Lipna
- Proboszczowi z Niemodlina
- Radzie Sołeckiej z Szydłowca Śląskiego
- Zamkowi Niemodlin
- Restauracji na Wyspie
- Samorządowi Województwa Opolskiego – Departament PROW,
- Gminie Komprachcice
- Danielowi i Ditmarowi Gawlista
- Restauracji Złoty Róg
- pracownikom LPR w Polskiej Nowej Wsi
- Gminie Dąbrowa
- Stowarzyszeniu Miłośników Chróściny
- Tułowickiemu Ośrodkowi Kultury
- Radzie Sołeckiej w Ligocie Tułowickiej
- Proboszczowi i Radzie Parafialnej w Dobrej
- Akademii Dekarstwa Łupkowego w Dobrej
- Gminie Strzeleczki
- Zamkowi Moszna
Wizyta odbyła się w ramach współpracy LGD Partnerstwo Borów Niemodlińskich z MAS Moravska Brana.