×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera

Sianokosy na łąkach Borów

Z lekkim opóźnieniem ale udało się w końcu rozpocząć koszenie łąk. W roku 2014 Partnerstwo Borów Niemodlińskich zrealizowało projekt "Derkacz". W ramach projektu wyznaczone zostały dwie łąki do prac czynnych (koszenia i wycinki samosiewów). Od tego roku (2016) kontynuujemy koszenie jednej z nich t.j. ponad 3,5 ha łąk wilgotnych (najtrudniejszych w utrzymaniu) nad Kiełcznicą między Kuźnicą Ligocką a Wierzbiem na południowo-zachodnim krańcu Borów. Druga łąka znalazła nowego właściciela, który uczestniczy w programie rolnosrodowiskowym. Do tej pory dzięki działaniom promocyjnym projektu "Derkacz" do programu dopłat rolnośrodowiskowych UE przyłączyli się właściciele 3 kompleksów łąkowych w BN a jeden kompleks został ochroniony przed zaoraniem.


Partnerstwo Borów Niemodlińskich w ramach prac czynnych prowadzi koszenie łąk nad Kiełcznicą, niewielkim dopływie Ścinawy Niemodlińskiej. Łąki od kilku lat były nieużytkowane. Są to przede wszystkim cenne łąki wilgotne. Obszar prezentuje ponadprzeciętną rangę ornitologiczną. W stwierdzonym zespole awifauny uwagę zwraca przede wszystkim wysokie ogólne zagęszczenie par lęgowych ptaków waloryzujących (ponad 15 par/10 ha).

Planujemy, że prace na łąkach zakończymy do połowy sierpnia 2016 r. Utrzymanie łąk możliwe jest m.in. dzięki 1% jaki odprowadzaliście Państwo w deklaracjach podatkowych za 2014 i 2015 rok, wpisując w celu szczegółowym ochronę przyrody. Dziękujemy.

Łąki Kiełcznicy- sianokosy 2016 r.- 1.jpeg Łąki Kiełcznicy- sianokosy 2016 r.- 2.jpeg

 

 

 

 

A na koniec dodajmy, że koszeniem zajmuje się firma z Sosnówki w gm. Niemodlin, a więc również z Borów.


O walorach łak nad Kiełcznicą można przeczytać na naszej stronie, w zakładce "Chronimy łąki BN"
http://boryniemodlinskie.pl/…/laki-borow-niemodlinskich.html