×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera

Czym jest Rocznik Borów Niemodlińskich?

Heimatkalender 1927.jpeg
Idea powstania "Rocznika (wcześniej Kalendarza Regionalnego) Borów Niemodlińskich" sięga przedwojennego, cyklicznego wydawnictwa "Heimatkalender des Kreises Falkenberg". Była to wydawana corocznie publikacja opisująca przeróżne aspekty życia i funkcjonowania powiatu niemodlińskiego. W każdym numerze "Heimatkalender..." pojawiały się zatem artykuły z zakres historii, archeologii, życia kulturalnego, przyrody ale i z życia codziennego mieszkańców powiatu. W kolejnych numerach znalazły się również wiersze lokalnych poetów czy grafiki, ponadto statystki ludnościowe czy wyniki wyborów. Większość artykułów była pisana przez miejscowych nauczycieli, z czasem dołączali również sami mieszkańcy powiatu. 
 
Heimatkalender 1927 - wnętrze.jpeg
Kalendarze wydawane były do II wojny światowej, po 1945 roku zaprzestano publikacji. Dzisiaj odkrywamy na nowo jak wielką skarbnicą wiedzy o naszym regionie były i są owe przedwojenne Heimatkalendery.
 
Kilka przykładowych numerów "Heimatkalender des Kreises Falkenberg" można zobaczyć na Śląskiej Bibliotece Cyfrowej:
https://sbc.org.pl/dlibra/publication/337257/edition/318603?language=de#structure
 

W roku 2016 Partnerstwo Borów Niemodlińskich postanowiło reaktywować tradycję wydawania kalendarzy i przygotowało pierwszy powojenny "Kalendarz regionalny Borów Niemodlińskich" na rok 2016. Publikacja nawiązując wprost do przedwojennych Kalendarzy regionalnych opisuje historie, legendy, ciekawych ludzi, przyrodę i życie codzienne mieszkańców gmin wokół Borów Niemodlińskich w 9 rozdziałach:

Z kalendarza powiatowego postanowiliśmy uczynić kalendarz regionalny, obejmujący w części aż 4 powiaty: opolski (gminy: Komprachcice, Dąbrowa, Niemodlin, Tułowice i Prószków), krapkowicki (gmina Strzeleczki), nyski (gmina Łambinowice) oraz prudnicki (gmina Biała). Po pierwszym roku funkcjonowania "Kalendarza..." zmieniliśmy nazwę wydawnictwa na "Rocznik Borów Niemodlińskich".


Z przychodu uzyskanego ze sprzedaży rocznika będą finansowane wydania "Roczników" na kolejne lata. W założeniach będzie to wydawnictwo cykliczne, do współtworzenia którego chcemy zaprosić samych mieszkańców Borów Niemodlińskich.

Rocznik 2017, w cenie 28 złotych, można zakupić w naszym sklepiku online lub bezpośrednio w naszym biurze w Niemodlinie.

obrazek sklepik.jpeg