×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera

Ochrona drzew i zadrzewień Borow Niemodlińskich- warsztat

1 kwietnia 2014 roku w Lipnie, gm. Niemodlin, Partnerstwo Borów Niemodlińskich zorganizowało szkolenie połączone z warsztatami "Ochrona i pielęgnacja drzew i zadrzewień Borów Niemodlińskich". Warsztaty były skierowane do przedstawicieli Urzędów Gmin i Miast oraz do pracowników Zarządów Dróg Powiatowych, Wojewódzkich oraz Dyrekcji Generalnej Dróg odpowiedzialnych za stan zadrzewień m.in. na obszarze Borów Niemodlińskich. Warsztaty poprowadzili realizatorzy programu "Drogi dla natury" Fundacji EkoRozwoju.

Postanowiliśmy skorzystać ze świetnego modelu programu "Drogi dla natury" Fundacji EkoRozwoju stąd 1 kwietnia 2014 roku w Lipnie zorganizowaliśmy szkolenie z realizatorami tego programu. Fundacja EkoRozwoju od 2009 roku podejmuje szereg działań na rzecz ochrony drzew w otwartym krajobrazie. W latach 2009-2012 w partnerstwie z 55 zarządcami dróg różnych szczebli posadzili 30 000 drzew przy polskich drogach. Pokazali, że można sadzić drzewa przydrożne, że jest dla nich miejsce.
Równolegle prowadzą edukację zarządców dróg - organizują seminaria, spotkania konferencyjne oraz wydają fachowe publikacje na temat drzew. Okazuje się, że bardzo często brak elementarnej wiedzy o drzewach, ich funkcjonowaniu, zasadach diagnostyki i pielęgnacji przyczynia się do zbyt pochopnego wydawania pozwoleń na wycinkę czy niechęć do sadzenia. Brak także systemu zarzadzania drzewami na poziomie gmin, w których waży się los drzew.

Od 2012 roku we współpracy z kolejnymi gminami Fundacja rozwija lokalne kampanie zadrzewieniowe. Partnerstwo Borów Niemodlińskich postanowiło włączyć się w promocję programu i tematyki ochrony drzew. Z pomocą przyszedł nam program Leader, dzięki któremu mogliśmy sfinansować dzisiejsze szkolenie.

Reportaż zdjeciowy pod linkiem:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.668190286581195.1073741839.100001706901914&type=1&l=a9e61fbf5c