×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera

10 przykazań projektów Leader

10 przykazań tych, którzy realizują projekty Leadera!

1. Czytaj!
Przeczytaj umowę lub jej wzór – sprawdź swoje obowiązki i pilnuj terminów! Zapoznaj się z instrukcjami wypełniania wniosków o płatność, z wzorami sprawozdań. Oswój się z dokumentami. Zaglądaj na stronę internetową LGD, sprawdzaj aktualności.
2. Realizuj!
Możesz wdrażać projekt po złożeniu wniosku, ale pamiętaj, że przed podpisaniem umowy robisz to na własne ryzyko!
3. Wybieraj!
Zbieraj zapytania cenowe, zamówienia, zlecenia, podłączaj je pod faktury i rachunki. Udowodnij, że wybrałeś najkorzystniejszego sprzedawcę/dostawcę.
4. Aktualizuj!
Jeśli chcesz kupić czegoś więcej/mniej/coś innego zapytaj LGD, Urząd Marszałkowski bądź Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jak to zrobić. Zgłaszaj zmiany.
5. Przelewaj!
Używaj konta bankowego i rób przelewy. Gotówką możesz płacić tylko drobne kwoty, maksymalnie do 1000zł!.
6. Sprawdzaj!
Upewnij się czy dane z rachunków i faktur zgadzają się z opisem zadań we wniosku, sprawdź jednostki miary, ilość i wartość. Sprawdź NIPy, adresy, nazwy sprzedawcy i kupującego. Dopilnuj, żeby na fakturze była wpisana forma zapłaty(zapłacono gotówką/przelewem/zaliczka)
7. Dokumentuj!
Realizując projekt rób zdjęcia, listy obecności, zbieraj wzory plakatów, ogłoszeń, programy imprez, protokoły odbioru, wzory ulotek, ogłoszeń.
8. Promuj!
Używaj logotypów i informuj o współfinansowaniu ze środków UE. Na imprezy, szkolenia,
spotkania wypożycz z biura LGD tablicę promocyjną.
9. Konsultuj!
W przypadku wątpliwości, problemów, pytań – dzwoń do biura LGD, dzwoń do Urzędu Marszałkowskiego, dzwoń do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nie będziemy wiedzieć, że masz problemy, jeśli nam o tym nie powiesz. Potrzebujesz pomocy - proś o nią śmiało. Nam również zależy na tym, żeby Twój projekt zakończył się sukcesem!
10. Opowiadaj!
Podziel się doświadczeniami z realizacji projektu, powiedz co stanowiło problem, co poszło dobrze. Pokaż czego się nauczyłeś. Inni chętnie skorzystają z Twojego doświadczenia.

Zobacz:
>  PDF10 wskazówek wnioskodawcy LEADERa.pdf (88,79KB)