×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera

Goście z Estoni w Partnerstwie Borów Niemodlińskich

Goście z Estonii zawitali do Partnerstwa Borów Niemodlińskich. Od niedzieli do piątku w naszym LGD gościć będzie szefowa estońskiego LGD Ida-Harju Koostöökoda wraz z animatorką społeczności lokalnej. W dzisiejszym dniu poznawaliśmy "Male projekty" związane z dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym Borów Niemodlińskich. Odwiedziliśmy kopalnie bazaltu w Graczach, gdzie zeszliśmy 120 metrów w głąb wyrobiska, a następnie na zaproszenie Prezesa kopalni Pana Andrzeja Miśty kosztowaliśmy zupę z karpia niemodlińskiego oraz pieczeń z dzika z grzybami oczywiście z Borów Niemodlińskich. Wieczór spędziliśmy na wspólnej kolacji gości z Ida-Harju Koostöökoda z całym Zarządem naszego Partnerstwa Borów Niemodlińskich oraz szefową Rady Decyzyjnej. Ponad 4 h dyskutowaliśmy o przyszłości programu Leader oraz o tym czym dla nas jest Leader. Jako motto przyjęliśmy stwierdzenie prezesowej estońskiego LGD, że "rolą LGD nie jest wybór projektów dobrze napisanych, ale wybór projektów dobrych".
Z niedowierzaniem nasi estońscy goście przyjęli tak znaczną ilość pieczątek w naszym LGD oraz skomplikowany sposób w jaki zobowiązani jesteśmy opisywać faktury :)
Jutro jedziemy do gminy Strzeleczki, gdzie pochwalimy się "Małymi projektami" Stadniny Koni SK Moszna, dużymi i małymi projektami Gminy Strzeleczki oraz OSP Ochotnicza Straż Pożarna w Zielinie. Planujemy tez odwiedzić Gimnazjum w Strzeleczkach gdzie chcemy zaprezentować program "Działaj lokalnie" realizowany w Borach Niemodlińskich od tego roku.
Atmosfera spotkania z gośćmi estońskimi jest nieprzeciętna. Tematy do rozmowy nasuwają się same, dyskusje moglibyśmy toczyć do północy. :)