×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera

Wyjazd do Belgii

W ramach realizacji projektu współpracy LGD Partnerstwo Borów Niemodlińskich i Stowarzyszenie Euro-Country polegającego na oznakowaniu tras rowerowych, promocji turystyki rowerowej i angażowaniu mieszkańców w aktywny wypoczynek zorganizowaliśmy 4-dniowy wyjazd do Belgii (18-21.05.2024 r.). Tam lokalna organizacja turystyczna Visit Limburg promuje infrastrukturę rowerową w Nationaal Park Hoge Kempen i Boosland.
Celem wyjazdu było pokazanie dobrych praktyk z zakresu udostępniania rowerzystom miejsc cennych przyrodniczo i kulturowo. Poznawali je z nami przedstawiciele instytucji i organizacji kształtujących polityki w tym zakresie na terenie swoich gmin
oraz pracownicy biur LGD i członkowie LGD zaangażowani w turystykę rowerową.
 
Razem z przewodnikami, prowadzącymi firmę zajmującą się wypożyczaniem rowerów i obsługą imprez rowerowych, przejechaliśmy niemal 80 km ścieżek, dróg i traktów rowerowych. W miejscowości Genk w Kopalni C- Mine zaadoptowanej na centrum edukacyjne byliśmy 20 metrów pod i 62 metry nad ziemią. W rezerwacie De Wijers z 1001 stawami przejechaliśmy ścieżką przez wodę, a w Pijnven jeździliśmy na rowerze między drzewami – dosłownie, na wysokości 10 m. W regionie sadów Haspengouw weszliśmy do przejrzystego kościoła i do lewitującej kaplicy.
Sprawdziliśmy miejsca postoju dla rowerzystów, oznakowanie tablicami i znakami kierunkowymi (zawsze na wysokości oczu rowerzysty). Zachwycaliśmy się uprzejmością i wyrozumiałością belgijskich kierowców, podglądaliśmy współpracę hoteli z firmami rowerowymi, podziwialiśmy zieleń izolującą rowerzystów od głównych dróg i pieszych. Zastanawialiśmy się, które rozwiązania moglibyśmy wprowadzić u siebie.
Oczywiście zwiedziliśmy też stolicę Belgii Brukselę. Wizyta w Parlamentarium – muzeum poświęconego Unii Europejskiej i Parlamentowi Europejskiemu miała szczególny wymiar ze względu na przypadającą w tym roku 20 rocznicę wstąpienie Polski do UE. Obserwowaliśmy kampanie zachęcające do udziału w wyborach do Europarlamentu i politykę w zakresie dopuszczalnych form promowania kandydatów w przestrzeni publicznej (wyłącznie wyznaczone, numerowane miejsca oraz posesje kandydatów).
Przy okazji obrewowaliśmy Brussels Pride 2024, której hasłem przewodnim w tym roku był apel całej społeczności LGBTQIA+ do wszystkich obywateli o podejmowanie działań zwiększających bezpieczeństwo mniejszości. Hasło przewodnie "Bezpiecznie na co dzień” dotyczy zdrowia, równych szans i wolności obywatelskich, aby każdy mógł żyć godnie i spokojnie.
Serdecznie dziękujemy Dominice Drelicharz- przewodniczka po Brukseli, za przybliżenie nam historii miasta i Jakubowi Burasowi z turystycznego bloga- "Dwudziestego południka" za towarzyszenie nam w wyjeździe.
Całość przedsięwzięcia była możliwa dzięki środkom UE, a dokładniej Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
 
ZAPRASZAMY NA RELACJĘ FILMOWĄ:
unnamed.png