×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera

Sprzątamy zimowisko nietoperzy

W miniony piątek (26 sierpnia 2022 r.) prowadziliśmy akcję oczyszczania poniemieckiego, podziemnego zbiornika na wodę na terenie dawnego obozu i poligonu Lamsdorf, na potrzeby zaadaptowania go na hibernakulum, czyli zimowisko dla nietoperzy. Jest to pierwszy etap naszego projektu „Hiber-akcja”, dotowanego przez Samorząd Województwa Opolskiego w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w zakresie wspierania działań na rzecz ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego na terenie województwa, poprzez odtwarzanie siedlisk przyrodniczych i tworzenie siedlisk zastępczych.


Piątkowe prace obejmowały wyniesienie z dna zbiornika śmieci, gruzu, resztek organicznych i innych odpadów, jakie przez lata zgromadziły się we wnętrzu przyszłego zimowiska. Prace były o tyle ciężkie, że odpady trzeba było wyciągać z głębokości około 3 metrów; a była ich całkiem pokaźna masa. Niezawodną pomocą służyli nam pracownicy delegowani przez Urząd Gminy w Łambinowicach, za co szczególnie dziękujemy Wójtowi Gminy p. Tomaszowi Karpińskiemu. W akcję włączyło się także Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. Pracownicy Muzeum wraz z archeologami, antropologami i innymi naukowcami, biorącymi jednocześnie udział w badaniach terenowych prowadzonych przez Muzeum, przyłączyli się do naszej „Hiber-akcji”. Dzięki temu stary zbiornik na wodę został zinwentaryzowany i pomierzony, a wynoszone odpady zostały sprawdzone pod kątem archeologicznym i ewentualnej obecności w nich niewybuchów. Bardzo dziękujemy za rzeczowe rozmowy i szalenie sympatyczną atmosferę naukowej wyprawy.


Podziękowania także dla Sławka, miejscowego pasjonata lokalnej historii, który nie tylko wskazał nam przeróżne podziemne pozostałości Lamsdorf, ale włączył się w piątkowe prace. Sławek, dziękujemy za zaangażowanie.

Nie byłoby całej akcji gdyby nie Grzegorz Hebda z Instytutu Biologii Uniwersytetu Opolskiego, pomysłodawca i opiekun projektu. Naukowiec z krwi i kości, który z taką samą pasją o nietoperzach opowiada, co fizycznie na ich rzecz pracuje. Grzegorz w przerwach między zapełnianiem wiadra zalegającymi w zbiorniku odpadami, a wyciąganiem ich na powierzchnię, opowiadał nam przeróżne ciekawostki przyrodnicze i rozwiązania stosowane w ochronie nietoperzy. Grzegorz, dziękujemy za wspólną pracę, za motywację i rozmowy na temat i od tematu.


Dziękujemy także Nadleśnictwu Tułowice i Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków w Opolu, za pozwolenie na prowadzenie prac.

Popołudniu wywieźliśmy kontener pełen odpadów. Podziemny zbiornik został uprzątnięty i jest gotowy na następny etap prac. Już we wrześniu do zbiornika wejdzie specjalistyczna firma, która zajmie się montażem systemu skrytek dla nietoperzy zimujących wewnątrz, zbiorników podnoszących wilgotność powietrza oraz kraty zabezpieczającej zimowisko. Zachęcamy do obserwowania naszej akcji na fb i stronie internetowej, a chętnych do udziału we wrześniowych pracach prosimy o kontakt. Podsumowaniem projektu będzie również reportaż filmowy z prac.