×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera

15 lat programu Działaj lokalnie

Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności (PAFW) i Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce w 2000 roku stworzyły specjalny program dotacyjny o prostych, przejrzystych procedurach, ułatwiający samodzielne pozyskanie pierwszych środków i zachęcający do poszukiwania nowych źródeł finansowania. Zależało im na wzmocnieniu organizacji i instytucji z wsi i małych miast. Tak powstał Program "Działaj Lokalnie”. W tym roku obchodzimy jego 15-lecie. 
 

W Programie „Działaj Lokalnie” PAFW dofinansowane są pomysły, które m.in. przyczyniają się do rozwiązania określonego lokalnego problemu, są realizowane wspólnymi siłami mieszkańców i instytucji lokalnych. Mogą to być np. warsztaty artystyczne, stworzenie miejsc spotkań, widowiska muzyczne, teatr, kino pod chmurką, promujące ekologię, zdrowe odżywianie i ochronę środowiska, włączające do działań, seniorów, dzieci, młodzież i rodziny. Najważniejsze, aby służyły dobru wspólnemu.

Jak mówi Paweł Łukasiak, prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce:
Poprzez Program „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności wspieramy zwykłych ludzi, którzy chcą wspólnie działać na rzecz swojej społeczności. Do wzięcia udziału w konkursie zachęcamy szczególnie mało doświadczone organizacje i grupy obywatelskie, do których nie docierają informacje o ogólnopolskich programach, albo które nie mają wystarczającej wiary we własne siły, aby ubiegać się o takie dotacje.

 

W odróżnieniu od innych ogólnopolskich programów grantowych, w „Działaj Lokalnie” decyzje o dofinansowaniu projektów zapadają na poziomie lokalnym.
W każdej społeczności inni są ludzie, zasoby, tradycje i doświadczenia. Mieszkańcy poszczególnych miejscowości wybierają własne metody działania. Program – dzieki naszym Ośrodkom Działaj Lokalnie – umożliwia realizację tych przedsięwzięć, które w danym miejscu są naprawdę potrzebne. Finansujemy projekty kulturalne, edukacyjne, nastawione na podtrzymywanie tradycji, promujące turystykę, przedsiębiorczość i inne

– dodaje Iwona Olkowicz, koordynator Programu.


Działaj Lokalnie daje korzyści w postaci budowy kapitału społecznego i dobra wspólnego, służy rozwojowi samorządności i demokracji lokalnej.

https://www.facebook.com/DzialajLokalnie/videos/vb.254806871290181/676252845812246/?type=2&theater